A gallon of gas cost .10 in 1930 and today in 2012, with the constantly rising oil prices and conflicts in the Middle East, on gallon costs 3.75. Imagine how much in takes to fill up a large van or truck today! Its amazing how much money my family, only 3 people, spend on food for a week. We try to eat locally and as organic as we can, meaning the price is sometimes higher to pay to eat well than to eat poorly. Studies have shown that the obesity rates in poor communities are higher because they have less access most of the time to healthy food options and less healthy ones are cheaper and significantly easier to procure.
This inflation phenomenon is of special importance to be aware of as the global economy continues to suffer, prices continue to rise, and the economic situation for the average working american is strained. Not to mention I have entered the working world and will soon be out on my own, paying my bills and paying my own way!!
No comments:
Post a Comment